Seurakuntaneuvoston jäsenet valittu kaudelle 2026-2028
Seurakuntaneuvoston vaaleissa annettiin ääniä yhteensä 86, joista 54 ennakkoääniä ja 32 vaalipäivän ääniä. Vaalien ylivoimainen ääniharava oli nykyisen neuvoston varajäsen Ritva-Leena Kivimäki, joka sai 27 ääntä. Viimeinen varsinaisen jäsenen paikka jouduttiin ratkaisemaan arvalla.
Lauantai 22.11.2025 oli kiireinen päivä seurakunnassamme. Vietimme messua Inmaculada-kirkossa ja sanankuulijoita oli paikalla satakunta. Meillä oli myös vaalipäivä. Seurakuntakodilla tarjoiltiin tuttuun tapaan kirkkokahvit ja sen jälkeen pidettiin vielä seurakunnan sääntömääräinen syyskokous, johon osallistui 30 seurakuntalaista.
Toimintasääntömme kohdan 7 mukaan vaalitulos ilmoitetaan seurakuntakokouksessa heti vaalin jälkeen ja seuraavassa messussa sekä seurakunnan ilmoitustaululla ja kotisivuilla.
Seurakuntaneuvoston varsinaisiksi jäseniksi kaudelle 2026-2028 tulivat valituiksi:
Ritva-Leena Kivimäki, Erja Lumme, Riitta Raitasuo-Lukkarinen, Aulikki Mäkinen, Esa Krautsuk ja Anneli Styf. Varajäseniksi tulivat valituiksi: Heidi Esterajher ja Anne Martikainen.
Toivotamme onnea ja siunausta uudelle seurakuntaneuvostolle ja heidän varajäsenilleen. Teidän työnne on arvokasta. Sillä on pitkät, kunniakkaat perinteet ja työnne vaikuttaa alueemme suomalaisväestön elämään ja hyvinvointiin monin eri tavoin.
Teksti ja valokuva Kristiina Abdallah
Mon Nov 24 13:00:00 EET 2025