Diakoniatyötä ja kesäkirkkoja kaivataan
Parikymmentä henkeä tuli paikalle keskustelutilaisuuteen, jossa oli läsnä johtohenkilöitä Suomen ev.lut. kirkon kirkkohallituksesta ja Suomen Merimieskirkosta. Vilkkaassa yleisökeskustelussa nousi esille seurakuntalaisten toiveita ja tarpeita.
Tilaisuuden aluksi Merimieskirkon johtava pastori Jussi Laine esitteli tänä vuonna 150 v juhlaa viettävän Merimieskirkon strategiaa. Työ on laajaa, ulottuen lähes kaikille mantereille.
Merimieskirkon pääsihteeri Hannu Suihkonen korosti puheenvuorossaan vieraanvaraisuutta yhtenä heidän työnsä keskeisenä arvona.
Kirkkoneuvos Petri Määttä kirkkohallituksesta kertoi että Suomen Merimieskirkko on tehnyt yhteistyösopimuksen Suomen ev.lut. kirkon kirkkohallituksen kanssa kirkollisen ulkosuomalaistyön hoitamisesta, niin että työ siirtyi täysimääräisesti Merimieskirkolle vuoden 2025 alusta. Espanjan kausityön osalta muutos tapahtui jo 1.6.2023.
Merimieskirkko on siten ollut Costa Blancan seurakunnan yhteistyökumppani jo kahden toimintakauden ajan. Muutoksen yhteydessä myös työn nimike muuttui turistityöstä kausityöksi. Seurakunnan papin ja kanttorin nimikkeet ovat tämän johdosta nykyisin kausipappi ja kausikanttori, mikä viittaa siihen että he palvelevat seurakuntaa vain osan vuotta. Costa Blancalla kausi ajoittuu syksystä pääsiäiseen.
Alustusten jälkeen kiiteltiin valaisevasta esityksestä, josta saatiin paljon tietoa. Kysymyksiä ja kommentteja riitti ja keskustelu oli vilkasta.
Seurakuntalaiset toivat esille toimintaympäristön muutoksen Costa Blancan alueella. Tänne on viime vuosien aikana muuttanut paljon nuoria työssä käyviä aikuisia ja lapsiperheitä. Miten seurakunta huomioi heidät? Kuinka työtä tulisi suunnata että heidätkin tavoitetaan?
Useassa puheenvuorossa kerrottiin diakonisen työn tarpeen lisääntymisestä. Kuinka siihen voitaisiin vastata? Tilaisuuden alussa kuultiin, että kirkkohallituksella on edelleen säästötarpeita, joten Costa Blancan työlle myönnettävät määrärahat eivät tule kasvamaan. Diakoniatyöntekijän palkkaaminen ei siksi ole mahdollista.
Neuvoston puheenjohtaja Paula Kaikkonen ehdotti, että yksi ratkaisu tässäkin asiassa voisi olla vapaaehtoistyö. Alan koulutuksen saaneet ja kokeneet ammatti-ihmiset, jotka viettävät eläkepäiviään Costa Blancalla, voisivat ottaa haasteen vastaan ja miettiä mitä voitaisiin tehdä.
Seurakuntalaiset toivoivat, että kesälläkin olisi hyvä voida kokoontua suomalaiseen messuun. Toissa kesänä se oli mahdollista muutaman kerran, kun paikalla oli pappi, joka tarjoutui palvelemaan vapaaehtoistyönä. Seurakuntalaisia kehotettiin kertomaan kausipapille tai neuvoston jäsenille, jos he tietävät papin, joka on kesällä Costa Blancan alueella, ja olisi valmis toimittamaan messun seurakuntakodilla.
Sekin kuultiin, että yksi asia on tuottanut pettymyksen operatiivisen vastuun siirryttyä Merimieskirkolle, nimittäin Merimieskirkon lähettämillä papeilla ei vielä ole oikeutta avioliittoon vihkimiseen Espanjassa. Lupahakemus on tehty ja toiveissa on että virallinen vihkioikeus ennen pitkää saadaan. Avioliiton siunaaminen toki on mahdollista.
Seurakunnan tiedotus myös nousi puheenvuoroissa esille. Nuoremmat sukupolvet toimivat somessa eri tavoin kuin vanhemmat. Tämän johdosta ehdotettiin tiedotusstrategian miettimistä uusiksi. Paikalla oli neuvoston vaalissa ehdolla olevia seurakuntalaisia, jotka avasivat näkemystään siitä miten some-tiedotusta olisi hyvä kehittää.
Tiedotukseen liittyen esitettiin toivomus myös Merimieskirkon kotisivujen osalta. Sieltä on hyvin vaikea löytää mainintaa Costa Blancan työstä. Tähän luvattiin parannusta, sivut ovat vielä työn alla.
Päätöspuheenvuorossaan pääsihteeri Suihkonen kiitti seurakuntaa siitä vastuusta, jota täällä kannetaan. Kirkkoneuvos Määttä muistutti edellisen sunnuntain kirkollista aiheesta, Jeesuksen lähettiläänä olemisesta. Kirkko tekee työtä ihmisten palvelemiseksi, ja siihen sisältyy oleellisena osana, Jeesuksen sanoja lainaten ”kantakaa toistenne taakkoja”. Pastori Laine korosti että Merimieskirkon pyrkimyksenä on luoda turvallinen ja kotoisa ilmapiiri johon on hyvä tulla: ”Korvapuusti ja kahvi ovat työn ytimessä – tänne seurakuntakodille oli hyvä tulla pullantuoksuun”.
Teksti Paula Kaikkonen
Kuva Kaisu Rauhamaa
2025-11-09 12:14:23.0