Uutisia 

Uutislistaukseen

Tule kanssamme kahville -tilaisuuteen tuli mukavasti väkeä

Seurakuntaneuvoston jäsenet Ritva-Leena Kivimäki, Aulikki Mäkinen ja Irene Omri ideoivat yhdessä tilaisuuden, jonka tarkoituksena oli tutustua alueellamme asuviin ja vieraileviin suomalaisiin sekä tehdä seurakuntaa heille tutuksi.  Osalle osallistujista seurakuntakoti ja sen tapahtumat olivat jo osittain tuttuja, mutta olipa joukossa myös muutama ensikertalainen. Me toivomme, että suomalaiset löytävät tiensä jatkossakin seurakuntakodille.

Kuvassa vaalea ja tumma nainen laulavat yhdessä laulukirjasta. Taustalla laulaa vaaleatukkainen mies pöydän...

Costa Blancan suomalainen ev.lut. seurakunta on toiminut jo runsaat 35 vuotta Torreviejassa ja se tarjoaa messujen lisäksi monenlaista toimintaa ja tapahtumia täällä asuville ja vieraileville suomalaisille. Koska seurakuntakoti sijaitsee kätevästi ydinkeskustassa, sinne on helppo poiketa. Lokakuun Tule kanssamme kahville -tilaisuuteen saapuikin ilahduttavasti väkeä.

Lämminhenkisen kahvihetken veti rennosti Ritva-Leena Kivimäki, joka myös laulaa kuorossa ja tekee ajoittain vapaaehtoistyötä kahvilassa.

Kausipappi Harri Kuhalampi esitteli seurakunnan moninaisia harrastuspiirejä ja toimintamuotoja ja kausikanttori Kaisu Rauhamaa kertoi seurakunnan musiikkitoiminnasta. Erja Kuhalampi esitteli seurakuntakodin pientä kirjastoa ja Aulikki Mäkinen kertoi viime vuonna startanneen perhekerhon toiminnasta.

Ritva-Leena haastatteli kahvion vapaaehtoisia, Pirjo Toivasta ja Anne Martikaista. Kumpikin kertoi, miten he löysivät tiensä seurakuntaan ja miten paljon vapaaehtoistyö ja seurakunnan harrastuspiirit ovat heille antaneet: mielekästä tekemistä, kivoja harrastuksia, uusia ystäviä ja iloista mieltä.

Ritva-Leena haastattelee Pirjoa.

Keittiössä meitä palvelivat hymyssä suin Irene Omri, Anita Kallio ja Anne Martikainen. Tarjolla oli Irenen herkullisia leipomuksia.

Kahvilan iloiset leidit Anita, Irene ja Anne.

Kahvihetkessä tutustuttiin puolin ja toisin ja iloinen puheensorina täytti seurakuntakodin. Yleisön pyynnöstä lauloimme lopuksi Jukka Kuoppamäen säveltämän ja sanoittaman Satulinnan Kaisu-kanttorin säestyksellä.

Satulinnaa laulettiin antaumuksella Kaisu-kanttorin säestyksellä.


Teksti ja kuvat: Kristiina Abdallah

Tue Oct 21 17:32:00 EEST 2025