Seurakunnan perhekerhossa viihtyvät niin lapset kuin vanhemmatkin
Costa Blancan evankelisluterilaisessa seurakunnassa on jo jonkin aikaa suunniteltu perhekerhon perustamista alueellamme asuville ja täällä vieraileville suomalaislapsille ja heidän vanhemmilleen. Kun vapaaehtoistyöntekijät ottivat asian hoitaakseen, homma pyörähti käyntiin ja lapsiperheet löysivät tiensä keskustassa sijaitsevalle seurakuntakodille. Teologian maisteri Anna Savolainen ja seurakuntaneuvoston jäsen Aulikki Mäkinen vetävät yhdessä kerhoa, ja muitakin vapaaehtoisia on ollut apuna. Perhekerho kokoontuu seurakuntakodilla maanantaisin klo 10-11.30. Tervetuloa mukaan!
Perhekerho on lähtenyt vauhdilla käyntiin. Pienen alkukankeuden jälkeen kerhon näyttävät löytäneen eritoten sellaiset perheet, jotka ovat Torreviejan seudulla pidemmällä lomalla. Tällaiset perheet asustavat täällä muutaman kuukauden ja toinen tai molemmat vanhemmat tekevät etätöitä. Perhekerho tarjoaa heille ja muillekin lapsiperheille mukavan, matalan kynnyksen paikan verkostoitua, tutustua toisiin vanhempiin ja lapsille paikan leikkiä toisten lasten kanssa ja saada kavereita.
Lasten ikähaarukka on suuri, he ovat olleet 1-12 vuotiaita. Ilahduttavaa on ollut se, että kerhossa käyneet perheet ovat tulleet uudestaankin. Koska lapset ovat olleet varsin eri ikäisiä, pientä haastetta on vetäjillä ollut keksiä heille sopivaa tekemistä. Helmiaskartelutarvikkeet ovat olleet erityisen suosittuja ja kaikki nelivuotiaista alkaen ovatkin olleet niistä innostuneita. Mieltä lämmittävää on vetäjien mielestä ollut se, miten isommat lapset ovat auttaneet pienempiään askarteluissa. Kerhossa on valmistunut lasten tekeminä niin avainnauhoja, rannekoruja kuin helmikaulakorujakin.
Piirustuspaperista ja värikynistäkin lapset ovat tykänneet, ja hienoja taideteoksia on syntynyt. Kaapo esimerkiksi teki isänpäiväksi upean onnittelukortin, josta hänen isänsä taatusti ilahtui.
Pienimmät lapset ovat leikkineet lattiatasolla leikkimattojen päällä. Kivaa on ollut se, että mukana touhussa on ollut myös isiä, ja perheen äiti on siten saanut tehdä rauhassa kotona etätöitä tai vain saanut omaa aikaa.
Seurakuntaneuvoston jäsen Irene Omrin leipomat herkulliset korvapuustit ovat maistuneet kaikille. Aikuiset ovat kahvitelleet ja lapset nauttineet pillimehusta.
Seuraavissa perhekerhon kokoontumisissa on tarkoitus mm. askarrella joulukortteja ja koristella piparkakkuja. Perhekerhon syyskauden viimeinen kokoontuminen on maanantaina 16.12.2024.
Kerhossa on syntynyt paljon kivoja kohtaamisia ja ihmiset ovat jakaneet tietoja ja kokemuksiaan: arkipäivän ohjeita täällä elämisestä, retkikohteista ja monista muistakin lapsiperheitä kiinnostavista asioista.
Teksti: Aulikki Mäkinen ja Kristiina Abdallah
Kuvat: Aulikki Mäkinen
19.11.2024 17.27